Česi prehrali s Kanadou 1:2, musia naplno bodovať proti Nórom

13.05.2013 Celý región

Štokholm 12. mája (TASR) - Hokejisti Kanady vyhrali v nedeľňajšom šlágri A-skupiny MS nad Českom 2:1 a spečatili tak svoj postup do štvrťfinále šampionátu. Zámorský tím rozhodol o svojom triumfe vo vyrovnanej partii až v tretej tretine a katapultoval sa priebežne na čelo tabuľky štokholmskej vetvy, Švajčiari ale mali večerný duel s Nórskom k dobru. Helvéti však triumfovali aj v šiestom zápase v rade a 17. bodom z 18-tich možných si upevnili pozíciu na čele štokholmskej A-skupiny pred Kanadou, ktorá im jediná uchmatla bod (2:3 po predĺžení). Plný bodový zisk Švajčiarov uchránil český hokej od historického vyradenia po základnej časti MS.

Nóri a Česi tak zabojujú o postupovú miestenku vo vzájomnom zápase v utorok. K postupu stačí Nórom zdolať Česko, stačí aj v nadstavbe riadneho času.

A-skupina:

Kanada - Česko 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)

Góly: 12. Simmonds (E. Staal, Robidas), 47. Skinner (Smith) - 18. Koukal (Hanzal, Hejda).
Rozhodcovia: Johansson, Vinnerborg (obaja Švéd.) – Schrader (Nem.), Suominen (Fín.),
vylúčení: 2:7 na 2 min, navyše Schenn (Kan.) 5+DKZ,
presilovky: 1:0,
oslabenia: 0:0.

Kanada: Smith – Robidas, Hamhuis, Schenn, Campbell, Schultz, Harrison, Brodie, Dillon – Ladd, Giroux, Stamkos – E. Staal, Simmonds, Read – Hall, Duchene, Eberle – O'Reilly, J. Staal, Skinner

Česko: Pavelec – Michálek, Šmíd, Hejda, Nakládal, Čáslava, Kutlák – Voráček, Hudler, Hertl – Irgl, Novotný, Hubáček – Tlustý, Kovář, Fleischmann – Koukal, Hanzal, Vrbata - Tenkrát, Vrána

Priebeh zápasu :

Kanaďania už aj s elitnou posilou do obrany Hamhuisom sa dostali do prvej veľkej šance už na konci 4. minúty, ale Ladd sám pred Pavelcom ešte zbytočne vracal puk Stamkosovi. V polovici prvej tretiny ale "javorové listy" potrestali vylúčenie Voráčka vďaka efektnému teču Simmondsa v predbránkovom priestore. Česi sa dočkali vyrovnania ešte pred sirénou, keď Hanzalovu strelu doklepol za chrbát Smnitha Koukal. O chvíľu mohlo byť na českej striedačke ešte veselšie, no Hertl v samostatnom úniku stroskotal na kanadskom gólmanovi.

Na začiatku prostrednej časti nepremenili dobré príležitosti Kovář na jednej a Giroux na druhej strane a Kanaďania prišli v 27. minúte o obrancu Schenna, ktorý za nepekný faul na Irgla putoval predčasne do kabín. Česi ale jeho vyšší trest nezužitkovali, naopak sami museli čeliť trom početným výhodám súpera.

Skóre sa však dlho nemenilo a tak rozhodla až tretia tretina. V nej prevážil vyrovnanú partiu na stranu Kanaďanov v 47. minúte Skinner, keď si obkorčuľoval bránku a spoza nej prekvapil Pavelca. Asistenciu si pri tomto góle pripísal brankár Smith. Veľké možnosti na vyrovnanie potom "spálili" Kovář i Nakládal, českú ekipu zabrzdili v závere aj zbytočné vylúčenia a vytúžený gól nepriniesla ani takmer 50-sekundová hra bez brankára.